Diş Taşı Temizliği
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Diş Taşı Temizliği

0

Genel olarak diş taşı temizliği tartar temizliği adıyla da anılmaktadır. Dişlerin temizlenmesi için öncelikli olarak diş hekimine görünmek lazımdır.

Diş Taşı Temizliği Kimlere Uygulanır?

Günümüzde diş taşı temizliği dişlerinde görüntü kirliliği olan ve tartar oluşan kişilere uygulanır.

Diş Taşı (tartar) Oluşumu Nasıl Engellenir?

Geniş kapsamda diş temizleme işlemleri arasında yer alan diş taşı temizleme işlemine gerek duyulmaması için düzenli olarak dişlerin fırçalanmasının yanı sıra diş ipleri ile de diş aralarında kalan ve fırçanın yetişemediği yerlerin de temizlenmesi şarttır. Ayrıca diş tartar oluşumunu engelleyen ağız suları da kullanılmalıdır.

Diş Temizliği İçin Bakım Uygulamaları

Dişlerin günlük olarak temizliğine dikkat etmek ve diş temizleme işlemleri ileride yaşanacak diş sorunlarının önüne geçebilir. Dişlerin iyi bakılması ve ömür boyu sağlıklı bir diş ile yaşamak insan yaşamını konforlu kılan unsurlardır. Diş bakımları yıllık olarak altı ayda bir olmak üzere uzman bir diş hekimi aracılığı ile yapılır. Aynı zamanda; diş temizleme işlemleri birçok durum için uygulanan bir tedavi şeklini kapsar.

Tartar Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?

Ağız içerisinde tartar oluşumu başladığı zaman diş etlerine yakın yerlerde bir tabakalaşma ve sararma meydana gelecektir. Bu ise tartar oluşumunun habercisi olabilir.

Tartarın Ağız Sağlığına Etkisi Nedir?

Ağız içerisinde tartar oluşumu tedavi edilmediği anlarda diş çürüklerinin ve diş eti çekilmelerinin önünü açacaktır. Bu yüzden en yakın diş hekiminden randevu alınması önem taşır.

Tartar Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tartar temizliği sonrasında tekrar oluşmaması için mutlaka altı ayda bir diş hekimine görünmek gerekir. Dişlerin iyi bir şekilde temizlenmesi ve ağız suları ile iyi bir şekilde dezenfekte edilmesi son derece önem taşır.

Kırık Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Genelde kırık diş tedavisi başlangıcında dişlerin ağrıması çok sıkıntı veren bir durumdur. Kırık dişlerin tedavi edilmesi süreci öncesi ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kırık Diş Nasıl Çekilir?

Kırılmış olan dişlerin çekilip çekilmeyeceğine diş hekimleri bir değerlendirme neticesinde karar verecektir. Kırılmış olan dişler anestezi alınarak çekilebilir.

Kırık Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Farklı değerlendirme sonucunda kırık diş tedavisi karar verilen bir durumdur. Her diş çekime gitmez. Bazı durumlarda dişlere dolgu ya da kaplama yapılır.

Kırık Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Uygulanacak kırık diş tedavisi öncesinde diş ağrıları için önerilen bir ağrı kesici ile durdurulabilir.

Kırık Dişe Dolgu Yapılır Mı?

Kırık dişlere dolgu yapılabilir. Ancak çok fazla kırılmış olan dişlerin çekimi de söz konusu olabilmektedir.

Kırık Diş Dolgu Olur Mu?

Kırılan dişlerin kaybolan parçalarının boyutuna göre dişlere dolgu yapılabilir. Kesici diş ya da azı diş olma durumuna göre de değişiklik gösterecektir.

Kırık Diş Çekimi Fiyatları

Kırılmış olan dişlerin çekime gitmesi istenilen bir durum değildir. Ancak kimi zamanlarda mecbur kalınabilir. Kırık dişlerin çekimleri farklı dişler olduğu için fiyatı da değişkenlik gösterecektir.

Diş Temizleme Nasıl Yapılır?

Sağlıklı dişlerin uzun süre kullanılması için diş taşı temizliği önem taşır. Günde en az iki defa ve iki dakika boyunca dişlerin fırçalanması önem taşır. Kullanılan diş macunları da diş tipine ve diş etlerinin durumuna göre seçilmelidir. Diş ipleri ile de temizlik desteklenmelidir.

Diş Temizleme Kimlere Uygulanır?

Dişlerinin sararmasından şikayetçi olan ve diş temizliği dişlerinde tartar oluşmuş hastalara uygulanır.

Diş Temizleme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş temizleme işlemi öncesinde mutlaka bir diş hekimine giderek durum değerlendirmesi yapılmalıdır.

Diş Temizleme İşlemi Acıtır Mı?

Tercih edilen diş temizleme işlemi uygulanırken ağızda ve dişlerde hafif dereceli bir sızlama oluşabilir. Bu dişlerin ve diş etlerinin hassasiyetine göre değişebilir.

Diş Temizleme Fiyatları

Kişinin ağız durumuna göre diş temizleme farklı olarak yapılan işlemlerdir. Bu yüzden kesin bir diş temizleme fiyatı almak için diş hekimlerine danışmak gereklidir.

Tıkla ve Bu Yazıya Oy Ver!
Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
Başlıksız-1

Yazar Hakkında

Sosyonom - Kurucu

Yorum Yap