Sarı Nokta Hastalığı
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Sarı Nokta Hastalığı

0

Toplumda sarı nokta hastalığı yoğun merak ediliyor. Bu hastalık tipi genel olarak sinsi bir şekilde ilerler. Bu nedenle hastalar makula deliği gibi sarı noktalı hastalığa maruz kaldığını çoğu zaman fark edemez. Bugün katarakt ameliyatı gibi sarı noktalı göz hastalığının ameliyatı da profesyonel bir şekilde gerçekleştirilir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı noktalı göz hastalığı daha çok genetik bir hastalıktır. Bu nedenle aile fertleri arasında geçiş gösterir. Ayrıca yoğun sigara kullananlar ile 55 yaş üzerindeki bireylerde sık görülür. Bunun haricinde sarı nokta hastalığı tanısı kolayca yapılır.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Sarı noktalı göz hastalığının kuru ve yaş olmak üzere 2 farklı tipi de mevcuttur. Özellikle kuru sarı noktalı göz hastalığı toplumda daha yaygındır. Fakat son dönemlerde yaş sarı noktalı göz hastalığı da sıklıkla belirtiler göstermiştir.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Sarı noktalı göz hastalığında da bazı belirtiler söz konusudur. Hastalığın temel belirtileri arasında gözün kornea tabakasının sarımtırak renk tonuna dönüşmesidir.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi?

En önemli göz hastalıklarından olan sarı nokta hastalığı daha çok kalıtım üzerinden bireyler arası geçiş gösteren, yoğun sigara ve alkol kullanımı ve özellikle de 55 yaş üzeri hastalarda belirtilerini gösteren ciddi bir göz hastalığıdır.

Birçok göz hastalıklarında olduğu gibi sarı noktalı hastalık da tedavi edilebiliyor. Kaliteli tedavi seçenekleri üzerinden makula deliği hastalığı gibi sarı noktalı göz hastalığı da ameliyatla tedavisi yapılıyor. Böylece katarakt ameliyatı gibi sarı noktalı göz hastalığının ameliyatı da kısa sürede tamamlanıyor.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Sarı nokta hastalığı tanısında bazı tetkikler yapılır. Hastalık belirtisi gözle görüldüğünden genellikle kornea rengine bakılarak da sarı nokta rahatsızlığı teşhisi kolayca yapılır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt hastalığı riskli bir göz hastalığıdır. Hastalık daha çok orta yaş grubu hastalarda meydana geliyor. Katarakt kornea kısmında saydamlığın kaybedilmesi ya da azalması olarak tanımlanır. Katarakt hastalığı sadece ameliyatla tedavi edilir. Bugün ek ücretsiz olarak ayrıca katarakt ameliyatı yapılır.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt ameliyatları hastalığın belirtileri görüldüğünde gereklidir. Bu ameliyat türü direk olarak göz doktoru klinik merkezinden yapılır. Katarakt ameliyatları genellikle 3 ila 4 saat içerisinde tamamlanır. Hastalar aynı gün taburcu edilir. Katarakt belirtileri gösteren herkes katarakt ameliyatları olabiliyor.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt hastalığı sinsi bir şekilde meydana gelir. Temel belirtisi ise hastanın yakın mesafeyi dahi net bir şekilde görememesidir. Bu nedenle katarakt hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli bir göz hastalığıdır.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Lens merkezini etkileyen katarakt,lens kenarlarını etkileyen katarakt,lens arkasını etkileyen katarakt ve son olarak da doğumla birlikte gelen katarakt gibi birçok katarakt türleri söz konusudur.

Makula Deliği Nedir?

Retinada yer alan ve gözün görmesini sağlayan bölüme makula delik adı verilir. Bu bölümde oluşan hastalıklar da gözün görme kaybına neden olabiliyor. Makula, okumak,araç kullanmak ve yazının takip edilmesi gibi birçok eylemlerin yapılmasını sağlar. Ayrıca makula deliği için de bu avantaj söz konusudur.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Makula delikleri daha çok 50 yaşlarda meydana geliyor. Özellikle de vakaların büyük bir kısmını kadınlar oluşturuyor.

Makula Deliğinde Belirtiler Nelerdir?

Makula deliklerinde belirtiler gözlerde net görememe,gözlerde hafif düzeyde kaşıntı hissi olarak vurgulanabilir.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Makula deliklerinde tanı göz doktoru tarafından konur. Gözün kornea kısmı incelenir hemen akabinde makula kısmına bakılır.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makula deliklerinde tedavi yöntemleri arasında cerrahi müdahale birinci sırada yer alır. Bu nedenle bu göz hastalığı da ameliyat üzerinden tedavi edilir.

 

Tıkla ve Bu Yazıya Oy Ver!
Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sosyonom - Kurucu

Yorum Yap