Mamografi ve Ultrasonun Kadınlar için Önemi
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Mamografi ve Ultrasonun Kadınlar için Önemi

0

Düşük doz X ışını kullanılarak görüntü sağlanan mamografi fiyatları, memenin görüntülenmesinde kullanılan en temel ve uygun yöntemdir. Görüntülemeler ve tanı yöntemleri içerisinde meme kanserini erken olarak tespit eden yöntemdir. Memenin görüntüsünü alan röntgen cihazı olarak açıklanabilmektedir.

Mamografinin çekimindeki amaç, meme kanserinin erken süreçte saptanması çünkü meme kanseri ne kadar erken tespit edilirse tedavi de o kadar başarılı olur. Standart mamografi yönteminin dışında başta dijitalleşme olmak üzere farklı mamografi fiyatları ve teknolojileri ile hizmet sağlanmaktadır. Yaygın bir şekilde dijital mamografi kullanılmaktadır.

Meme kanseri kadınlarda en fazla görülen kanser çeşitlerindendir. Erken tespit edilmediğinde ölüm riski çok yüksektir. Meme kanserinin erken süreçte tespitini sağlayan önemli imkan; mamografik taramadır. Mamografi tetkiki ile yaklaşık olarak 2 yıl öncesinde meme kanseri oluşumu yakalanmaktadır. Oluşumların el ile muayene esnasında belli olması için 2 senenin geçmesi gerekmektedir.

Mamografi Neden Çekilir?
Mamografide görünüm elde edebilmek için memenin görüntü dedektörü ve kompresyon plakalarında bir miktar sıkıştırılması gerekmektedir. Rutin mamografi de memenin önden ve yandan iki farklı pozu görünümü alınmaktadır. Şayet şüpheli bir bulgu bulunuyorsa bu alanı çok daha iyi görüntülemeye ve tanı koyulmasına yönelik ek filmler çekilmesi gerekebilmektedir.

-Memenin hareketini önlemek ve kaliteli görünüm sağlamak,
-Memenin kalınlığını azaltıp daha az X ışını verilmesini sağlamak,
-Meme içerisinde birbiri üstüne binen dokuların açılımını gerçekleştirerek olabilecek tanı hatalarına engel olmak,

Mamografi Kimlere Uygulanır?
Herhangi bir bulgu veya belirti olmasa da 40 yaş üstündeki tüm kadınlara düzenli bir şekilde mamografi çektirmesini yani mamografi fiyatları için inceleme yaparak tarama yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Taramanın düzenli bir şekilde uygulandığı ülkelerde meme kanserine yönelik ölümlerde %19-64 oranında azalma bulunmaktadır.
40 yaşında altında kalan kadınlara tarama önerilmemektedir. Farklı nedenleri ise;
-Genç olan kadınlarda memenin süt üreten dokusu çok olduğundan mamografinin kanser tespitindeki başarısı düşmektedir.
-Meme dokusu radyasyona çok duyarlı olduğundan mamografi riskli olabilmektedir.
-Meme kanseri görülme durumu çok daha azdır.

Ultrason Neden İstenir?
-Hamilelerde bebeğin sağlığını öğrenmek ve gelişim sürecini takip edebilmek için kullanılmaktadır.
-Safra kesesinde yer alan taşların ve buna bağlı rahatsızlıkların saptanmasında kullanılmaktadır.
-Kalpteki olası işlev bozukluklarını saptamak için kullanılmaktadır.
-Prostat ve genital noktada meydana gelebilecek rahatsızlıkların tespiti ve incelenmesinde kullanılmaktadır.
-Vücudun farklı yerlerinde meydana gelen enfeksiyonları araştırma da kullanılmaktadır.
-Tiroit bezinden dolayı oluşan rahatsızlıkların incelenmesi ve araştırmasın da kullanılmaktadır.
-Kist ve biyopsi tedavisinde iğne ile gerçekleştirilen işlemlerin görüntülenmesini sağlama da kullanılmaktadır.
-Meme ve vücudun farklı yumuşak yerlerindeki olası tümörlerin araştırılmasında kullanılmaktadır.
-Kas rahatsızlıkları ile ilgili gerçekleştirilen incelemeler de kullanılmaktadır.
Ultrason çekimi ve tüm sonuçlar için Renkli ultrason fiyatları için inceleme yapabilirsiniz.

Ultrason Çekimi Nasıl yapılır?
Hastalar ultrason çekimi esnasında ne ile karşılaşacağını bilirse, çekimi süreci onlara daha kolay geçer. Uygun ayrıntılı ultrason fiyatları ile ultrason çekimleri hastanelerde, polikliniklerde ve özel görüntüleme merkezlerinde yapılır. Ultrason çekimi doktor tarafından yapılır. İç organların görünümünü çok daha net olarak sağlayabilmek için çekim gerçekleştirilecek noktaya şeffaf sıvı sürülmektedir. Bu sıvı genel de serinlik hissiyatı vermekte ve görüntülerin çok daha net elde edilmesini sağlamaktadır. Uygun ayrıntılı ultrason fiyatları ile ultrason çekimini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ultrason Yöntemleri Nelerdir?
Günümüzde tıpta kullanılan ultrason çeşitleri şunlardır:
-Abdominal Ultrasonografi
-Pelvik Ultrasonografi
-Transvajinal Ultrasonografi

-Abdominal Ultrasonografi
Bu yöntem de kendi içinde farklı teknikler ile yapılabilmektedir. Genel de karın boşluğunda olan organların değerlendirilmesinde tercih edilmektedir. Hamilelik sürecinde yapılan görüntülemelerde bu grupta yer alır. 3 boyutlu veya 4 boyutlu ultrasonografi diye de adlandırılan işlemler de abdominal tekniklerdir.

-Pelvik Ultrasonografi
Özellikle hamileliğin ilerleyen süreçlerinde yapılan pelvik ultrasonografi ayrıca kadınlarda rahim ve yumurtalıkların değerlendirilmesi için ihtiyaç anında da tercih edilmektedir. Bu ultrason bazen kadınların idrara sıkıştıklarında gerçekleşebilmektedir.

-Transvajinal Ultrasonografi

Bu yöntem kadın üreme organlarının görüntülemesinde kullanılmaktadır. Pelvik ultrasonografi ile karşılaştırıldığında oldukça net görünümü sağlamasından dolayı transvajinal ultrasonun kadın hastalığı ile ilgili olarak da çok yoğun tercihler arasında olduğu söylenebilir.  Ayrıntılı ultrason fiyatları ve yöntemleri ile tüm işlemlerinizi kolayca yerine getirebilirsiniz.

Ultrason Fiyatları
Günümüzde en fazla tercih edilen görüntüleme yöntemlerin biri ultrason’dur. Zararı olmayan ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu yöntemle kısa zamanda birçok hastalığın teşhisi konulabilmektedir.
Genel de hamilelik takibi, fetüsün ve plasentanın takibinde kullanılmaktadır. Renkli ultrason fiyatları her kişinin kolaylıkla hizmet alacağı fiyatlardadır. Özel yerlere göre farklılaşan fiyatlardan kendi bütçenizle uyumlu olarak çalışan merkezlerden hizmet alabilirsiniz.
Görüntülenecek noktaya ve çeşidine göre renkli ultrason fiyatları konusunda farklılık oluşabilir. Bölge sayısı arttığı zaman fiyatlarda da artış meydana gelmektedir.

 

 

Tıkla ve Bu Yazıya Oy Ver!
Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
Başlıksız-1-Kurtarıldı

Yazar Hakkında

Sosyonom - Kurucu

Yorum Yap