Kürtaj Hakkında Genel Bilgiler
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Kürtaj Hakkında Genel Bilgiler

0

Kürtaj ya da daha doğrusu küretaj genel olarak rahim içi istenmeyen gebeliğin tahliyesi anlamına gelir.
Tıbbi literatürde gebeliği sonlandırma, gebelik terminasyonu veya dilatasyon-küretaj olarak da geçmektedir. Halk dilinde küretaj, kürtaş, kurtaş veya çocuğu aldırma gibi tabirler kullanılır.
Küretaj aslında bir manada tüm rahim içerisinin temizlenmesidir. Örneğin, hamile olmayıp uzayan, anormal adet kanamalarıyla başvuru da bulunan hastalarda da tanı ve tedavi amacı ile küretaj tekniği kullanılır. Uygulanacak teknik için kürtaj fiyatları incelenerek işlemi kolayca yaptırabilirsiniz.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?
Rahim içerisindeki ceninin çeşitli yöntemler ile alınmasına kürtaj denmektedir. Kürtaj istenmeyen gebeliğin bitirilmesi için yapılacağı gibi, istenen ama sağlık olduğu tespit edilen gebeliğin bitirilmesi içerisinde yapılır.
Bebeğin kalp atışının durması, hamilelikte sakıncalı ilaç kullanımı ya da yüksek dozda radyasyon maruziyeti gibi hallerde, boş hamilelik gibi embriyo oluşumunun görülmediği zamanlarda veya hamileliğin devamının anne hayatını tehlikeye atacağı anlarda da kürtaj gerekliliği doğmaktadır.
Çocuk aldırma dışında kürtaj işlemi rahim kalınlaşması bulunan kadınlarda, rahim kanseri tanısı koyabilmek için biyopsi yapılması gerektiği zamanda ve anormal vajinal kanamayla gelen hastalarda kanamayı durdurabilmek ve doku tanısı elde edebilmek içinde yapılmaktadır.

Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat etmesi ve Yapması Gerekenler
Kürtaj ameliyat diye kabul edilmemekte fakat cerrahi müdahale kabul edilmesi gerekli işlemdir. Konusunda uzman ve deneyimli kişilerce sterilize kurallarına uyulduğu zaman riski yok denilecek kadar azdır.
Kürtaj için gelirken sedasyon tipi anestezi uygulanabilecek hastaların kesinlikle, 4-6 saat öncesinden yeme ve içmenin bırakılması gerekir. Sigara kullananlar işlem öncesinde 4-6 saat sigara içilmemelidir. İşlemin gerçekleşeceği merkeze gelirken tercihen yanında destek olacak yakınıyla gelmek uygundur.
İşlem öncesinde kan uyuşmazlığı yönünden kan grubu bilgi gerekmektedir. Son olarak kan sulandırıcı kullanılıyorsa işlem öncesinde ilacın alınmaması önerilmektedir. Bu işlemler için de kürtaj fiyatları birçok kişi tarafından ilgi uyandırmaktadır.

Kürtaj sonrası neler yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?
-Kürtaj işleminden 1-2 saat sonrasında normal yeme içme yapılabilmektedir.  Aynı günde fazla bulantı yapan yiyeceklerden uzak durulmasında fayda vardır.
-İşlem sedasyon anesteziyle yapılır ise 6-8 saat araç kullanımı gibi dikkat isteyen aktivitelerden uzak durulmalı.
-Doktorun verdiği ilaçlar eksiksiz olarak kullanılmalı, varsa kan uyuşmazlığı iğnesi kürtaj işlemini takip eden ilk 72 saat içerisinde yapılmalıdır.
-ilk hafta 10 gün adet ağrısı gibi ağrı ve fazla olmamakla beraber bir miktar kanama belirlenmiş bir durumdur.
-Fazla kanama veya ağrı bulunuyorsa işlem yapılan merkeze ulaşabilmek uygundur.
-Kürtaj işleminden sonra kanama olmaması anormal bir durum değildir.
-İşlemden yaklaşık olarak 2 hafta sonra kontrol gidilmesi gerekmektedir.
-Cinsel ilişki kürtaj işlemini takip eden ilk 2 haftada önerilmemektedir.
-Kürtajdan sonra aynı gün ayakta duş alınabilmekte fakat küvet, jakuzi, havuz kullanımında 2 hafta beklenmesi gerekmektedir.
-İşlem yapılan günden sonra kadın işine gidebilmektedir.
-Antibiyotik alındığı sürece alkol kullanmak tavsiye edilmez.
-Kürtaj takip eden 4-6 haftadan sonra ilk adet kanaması olmaktadır. Bazılarında azalma meydana gelebilir, beklenen bir durumdur.

Kürtaj Fiyatları
Kürtaj fiyatları
için etkili birçok farklılık bulunur. Anestezi şekli, hamileliğin büyüklüğü, yapılma yeri, kullanılan malzeme kalitesi ve ilaçlar fiyatı etkilemektedir. Ödenen ücret yalnızca doktorun değil ilaçlar, hastane, kullanılan tıbbi malzeme ve genel anestezi ile olursa anestezi doktorunun fiyatını da kapsamaktadır. Ayrıca kürtaj yapılacak olan kişinin sağlığına göre tetkik istenebilir.
Fiyattan daha önemli kürtaj işleminin sağlıklı şartlarda, steril aletler kullanılarak ve bu işlemi tecrübeli, yetenekli doktorun yapmasıdır. Sonra da bilgi ihtiyacı olunduğu zaman kolaylıkla ulaşılabilecek doktor olmalıdır.

Kızlık Zarı Nedir? Anatomik Yapısı Nasıldır?
Kızlık zarı iç bölümü mukoza denilen ağız içi yapısına benzer bir yapıdadır ve vajinanın giriş kısmından yaklaşık 1-1,5 cm içeride yer alır. Aslında vajinanın gelişim esnasında oluşmuş deri kıvrımıdır. Vajina girişini tümüyle kapatmaz çünkü orta bölümde vajinal salgıların ve adet kanının dışarı akmasını sağlayan açıklık bulunur. İşlevsel fonksiyonu bulunmaz. Her insanın göz, ağız, burun yapısı nasıl farklı durumda ise kızlık zarı yapısı farklıdır.
Kızlık zarının damarsal yapısı, kalın ya da ince kenarlılığı, orta bölümde septa denilen ince duvarsal yapının varlığı ya da yokluğu, dokuda elastik yapısındaki değişikliklere göre yapısal çeşitlilikler oldukça fazladır. Kişiler arasında kızlık zarının yapısı ve şeklindeki değişiklikler, ilk ilişkinden sonra kanamanın miktarında da farklılıklara yol açmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?
Normal jinekolojik muayeneye benzer kızlık zarı muayenesinde hasta jinekolojik masaya yatırılır. Kızlık zarı ufak dudakların aralanması ile gözle incelenir ve muayene gerçekleştirilir. Uygulama bakirelik incelemesi, kızlık zarı ve bekaret testi gibi farklı isimlerle anılır. Yaşanılan bir olaydan sonra kızlık zarının zarar görüp görmediğinin, bozulup bozulmadığının tespiti ile gerçekleştirilir.
Toplumdaki birçok kişinin bekaretiyle ilgili kuşkular taşıması toplumsal baskının neticesidir. Bu durumda kızlık zarının bozulup bozulmadığı, kızlık zarı tedavisinin nasıl olacağı ile ilgili endişe ve korku duymaktadırlar. Bunu engelleyebilmek için kızlık zarı muayenesi olmayı tercih eder.

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri
-Flep Yöntemiyle Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi
Kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatları farklı tekniklerin kullanımı ile gerçekleştirilir. Flep yöntemi bu tekniklerden en fazla tercih edilenidir. Sık kullanımının olması flep yönteminin kalıcı kızlık zarı dikimi ile özdeşleşiyor olmasına sebep olmuştur.
Flep yöntemindeki amaç kullanılan teknikle kızlık zarının orijinal görünümüne yaklaştırılması değildir. Kızlık zarı çok ince yapıda, doğum yapan kadınlarda çok sık rastlanılan kızlık zarı parçasının yıpranan ve dağınık olduğu vakalarda çok kullanılır. Flep yöntemi ile vajen duvarı tek ya da iki kanadından kaldırılır. Kaldırılma ile serbest durumda kalan doku karşı duvar ile köprü görevi görebileceği gibi birleştirilir.
-Primer Yöntemiyle Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi
Kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatları için ve ayrıca en çok tercih edilen tekniklerden biri de primer tamiridir. Hastaların büyük bir bölümünde bozulan kızlık zarı alanlarının orijinaline yakın olabilecek gibi tamir işlemidir. Teknik flep operasyonuna çok benzer. Vajen giriş kısmında bulunan fazla dokular çıkarılmaktadır. Kalan dokular flep yöntemine benzer hareketlendirilerek birleştirilme sağlanmaktadır. Bundan sonra doku iyileşmesi beklenir. Flep operasyonuna benzerliği olsa da kullanılan teknik farklı olduğundan iyileşme şekli çok farklıdır.
Primer tamiri ile kalıcı kızlık zarı dikimi ile ilgili önemli olan fazlalık dokuların çıkarılması ve hareketlendirilme sürecinde dokunun canlılığının korunmasıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Mümkün mü?
Kızlık zarı dikilmesi mümkündür ve en fazla yapılan işlemlerdendir. Herhangi bir travma girmesiyle bütünlük bozulduğu zaman cerrahi onarımı yapılabilir. Bu durum itibariyle kızlık zarı dikimi fiyatları da çok fazla araştırılmaktadır.

Labioplasti Neden Uygulanır?
İç dudakların hipertrofisi tedaviye karşın tekrarlayan vajinal ve üriner enfeksiyonlara, iritasyona ve ağrılı cinsel ilişkiye ve hareketlerde kısıtlama olmasında labioplasti tıbbi zorunluluk olarak kabul edilir.
Yapısal açıdan normal büyüklükteki iç dudaklar çoklu doğumlar, vajinal doğum esnasındaki travmalar, menopoza yönelik hormonsal farklılıklar, hızlı kilo alma verme ve başka nedenlerden dolayı sarkar ve dış dudaklar iç dudakları tümüyle kapatamaz duruma gelmektedir.
Hiç doğum yapmamış ve doğuştan labia minoru normal ebatlarda olan kadınlarda da yaşın geçmesi ile beraber deri altı yağ dokusunda azalmaya yönelik sarkmalar görülebilmektedir. Bazı kadınlarda da vajinanın iç dudak kısımlarından biri ya da her ikisi de yapısal açıdan normalden büyük olup asimetrik görünüm teşkil etmektedir.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?
Vajina iç dudağındaki sarkma kadınların yaşamına olumsuz etki edecek düzeye gelmişse ya da labioplastinin tıbbi gereklilik durumunda olduğu zaman uygulanabilmektedir. Doktorun uygun görmesinde cerrahi girişime engel farklı bir hastalığı olmayan her yaştan erişkinlere  uygulanabilmektedir. Doğumdan sonra şekillenen sarkmalar da uygulanabileceği gibi hiç doğum yapmayanlar da özgüvenlerini yeniden kazanabilmek için muayene olarak labioplasti adayı olabilmektedirler. Uygun Labioplasti fiyatları ile ilgili de aday olanlar işlemlerini yaptırabilirler.

En İyi Labioplasti Tekniği Hangisidir?
-Parsiyel reaksiyon,
-Kama çıkartma,
-V plasti,
-Z plasti,
-Star labioplasti,
-Deepitelizasyon
-Lazer ile labioplasti,
-Superior pedikül ile birlikte inferior wedge rezeksiyon,
Benzeri olan birçok yöntem tanımlanmış olmakla birlikte, labioplasti fiyatları için ve ayrıca en fazla tercih edilenler arasında parsiyel rezeksiyon ve V plasti teknikleri bulunur.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları
Labioplasti fiyatları
, maliyetleri ve talep edilen fiyatlar farklılık gösterebilir. Gerçekleştirilen ameliyatın genişliği ve kişinin doku durumu fiyatlandırma da çok önemlidir. Bazı hastalarda ameliyatlar 20-30 dakika kadar devam ederken, bazılarında da 1-1.5 saati bulabilmektedir. Bu durum ameliyatın boyutuna ve hastaların isteğine göredir.

 

Tıkla ve Bu Yazıya Oy Ver!
Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
Başlıksız-1-Kurtarıldı

Yazar Hakkında

Sosyonom - Kurucu

Yorum Yap